Sākums | Domas 

Ceļš pa zelta kāpnēm

Nē, šis nav stāsts par to, kā ātri kļūt bagātam. Šīs ir pārdomas par sākumposmu ceļā uz bagātību, par ieguvumiem un atziņām.

Sākums, kā parasti, ir pieticīgs. Esmu lasījis daudz literatūras par bagātu cilvēku dzīvi, tādēļ zinu, ka vairumā gadījumu spoži panākumi sākas lēni un trūcīgos apstākļos. Mans stāsts nav izņēmums.

Esmu ieguvis akadēmisku izglītību IT jomā un zināšanas pielietoju budžeta iestādē. Tas vēl arvien ir mans maizes darbs. Tā specifika liek strādāt, ja kas neiet, un, ja pamanās visu sataisīt tā, lai strādā, tad iegūst brīvu laiku. Es to izmantoju zinību meklējumiem internetā. Diemžēl ar eksaktām zinībām vien ir par maz, dzīve prasa apgūt vismaz kaut ko no visa.

Meklējumu gaitā atklājās, ka bez skolas atmiņas testiem un akadēmiskajiem IQ novērtējumiem pastāv tāda finansiālā inteliģence. To dabiskā kārtā apgūst sliktie ielas puikas, bet teicamniekiem tā paiet garām. Taču to var iemācīties, un es to daru. Neuzskaitīšu visus autorus un darbus, pastāstīšu tikai to, kas no visa salasītā reāli darbojas manā dzīvē. Lasītājam lūgums šo visu uztvert tikai kā autora viedokli, kā autoram vien derīgas zāles. Cilvēki ir ļoti dažādi, katram savs ceļš ejams, savi darbi darāmi, attiecīgi jāizmanto citi instrumenti. Dzīve tos dod katram pēc individuāla pieprasījuma un ņemot vērā likteņa nodomus.

Pirmā atziņa. Ar naudu vajag dalīties. Ja to nedara, nauda aiziet pati vai to paņem ar varu. Tīri fiziski pats uz savas ādas sajūtu – kopš regulāri ziedoju 10% ienākumu, uzbrukumi manam maciņam ir beigušies.

Otrā atziņa. Vispirms jāsamaksā sev. Tas nozīmē, ka mēneša sākumā, tikko ieskaitīta alga, 10-20% jāiegulda.

Trešā atziņa. Vienmēr pie rokas jābūt skaidrai naudai vismaz 100Ls apmērā.

Šīs trīs atziņas veido tādu kā pirmo pakāpienu uz finansiālu labklājību. Tas nav instruments, kas automātiski rada bagātību. Tas ir instruments sevis disciplīnai. Roberts Kiosaki ir teicis – finanses ir ļoti garlaicīga nodarbošanās, veiksme te balstās uz noturību ilgā laika posmā darot vienu un to pašu.

Tātad katra mēneša sākumā aizskaitu 10% ziedojumos, 10% fondos un 10% modernajam 3. pensiju līmenim. Nekur nav teikts, ka tas ir droši, nekur nav rakstīts, ka vecumdienās es dzīvošu tieši no šiem uzkrājumiem. Tas vairāk domāts darbam ar sevi, tādu ieradumu veidošanai, kas sekmē naudas vairošanu. Un patiešām – uzrodas algas pielikumi, uzrodas izdevības nopelnīt. It kā no zila gaisa, ar nodomu nekas tajā virzienā nav darīts, bet nauda nāk.

Šis ir tikai pirmais pakāpiens, taču secinājumi rodas. Ja naudu un mantu tur cieši, cieši, nelaiž vaļā un domā tikai par to – tā aiziet. Ja tai nepieķeras un uzskata par dabisku dzīves sastāvdaļu, tā kļūst par tādu un uzturas pieejamā attālumā tieši nepieciešamā daudzumā.

Es nedodu nevienu konkrētu padomu ne sakarā ar ziedošanu, ne noguldījumu lietās. Neviens tā nedara. Tas ir ar dziļu domu – katram ir savs ceļš ejams, atdarinot citus sagaidāmas vienas vienīgas nepatikšanas. Ja ir interese, informācija uzrodas un personīgā pieredze nemaz tik dārgi neizmaksā, ja visu dara ar apdomu. Protams, jaunu mehānismu vajag praktiski izmēģināt, jo praksē viss izskatās mazliet savādāk kā attēlots reklāmas prospektos. Kad ir skaidras konkrētā naudas mehānisma īpašības reālā darbā, to var sākt izmantot. Mehānismu ir daudz, un visam pāri stāv manis uzskaitītās vienkāršās atziņas. Ja tās ievēro un dara, pārējais ir tikai sīkumi, pieslīpējami un labojami. Taču sīkumi paši par sevi neko nedod, ja neievēro atziņas.

Disciplīna ir, nauda nāk, varu atļauties nopirkt kaut ko lielāku nu vairāk, rodas tāda kā nevērība pret lietām, nevēlēšanās pirkt kaut ko lētu un nevajadzīgu, attiecīgi nauda nemaz tā netērējas. Tādu brīdi piedzīvo ikviens, kam ir gana pacietības ņemties ar garlaicīgo finanšu kārtošanu. Un nākamajā brīdī rodas jautājums: „Nauda ir, bet kur laime?” Atklājas, ka naudas daudzums nekādi neietekmē to, ko sauc par laimi… Kad šis jautājums ir uzradies, atbilde uz to mudina spert soli uz nākamo pakāpienu.

Jā, ar uzskaitītajām atziņām par naudu nekas nebeidzas, patiesībā interesantākais tikai sākas! Taču par to citu reizi.


Esi kopā ar Sevi!
© Kārlis Šulcs 2008-2012. Visas tiesības aizsargātas.
Jaunākie labojumi 02.02.2009. Atsauksmes sūtīt autoram