Sākums | Domas 

14 jautājumi ģimenes plānošanai

Ģimenes plānošana – kas tas ir? Tā ir divu cilvēku saruna, kas abiem dod priekšstatu par katra dzīves telpu, sirdij tuvajiem cilvēkiem un attiecībām, par ieradumiem, par prasmi izdzīvot šai pasaulē, par uzskatiem. Tā nav patīkama saruna, taču, ja to atliek uz vēlāku, problēmas tikai aug. Par principiālām lietām vajag vienoties pirms kaut kā uzsākšanas. Iespējamo problēmu apspriešana norit vieglāk, vienkāršāk un bez aizvainojuma. Apspriežot netieši veidojas labas attiecības. Turklāt izrunāt visu vajag aiz cieņas pret partneri – nedrīkst viņam iesmērēt kaķi maisā… Laulības dzīve var pagaidīt. Ja gadījumā jāsteidzas, tad tā vairs nav mīlestība, tad kāds sagaida izdevīgumu sev.

Un tā – 14 jautājumi, kuri jāizrunā pirms laulībām.

1. Cik bērnu būs? Kad esam ar mieru viņus pieņemt savā dzīvē? Kā principā attiecamies pret bērniem un viņu audzināšanu? Kā tieši audzināsim? Kurš uzņemsies galveno atbildību audzināšanā? Kurš teiks pēdējo vārdu pedagoģiskajos strīdos? Kādu lomu bērnu audzināšanā spēlēs radinieki?

2. Vai ir skaidrs priekšstats, kā pelnīsim un tērēsim? Kā attiecamies pret nevienādiem ienākumiem? Ko pirkt un ko nē – kā tiks pieņemti lēmumi šajos jautājumos? Kā kopumā strādās ģimenes finansu sistēma?

3. Kā darīsim mājas soli? Kurš un kā ko darīs? Kā sadalīsim galvenos pienākumus? Noteikti vajag vienoties, ka savstarpēji palīdzēsim viens otram, kad būs laiks un iespējas.

4. Vai zinām par partnera fiziskajām un psihiskajām slimībām?

5. Vai partneris mani mīl tā, kā es to sagaidu? Par kādu mīlestību galu galā ir runa? Kādas ir katra emocionālās, intelektuālās un garīgās vajadzības? Kāds „emocionālais ēdiens” būs jāgatavo partnerim trīs reizes dienā katru dienu?

6. Vai varam atklāti un mierīgi apspriest dzimumattiecības? Kādas ir katra vajadzības?

7. Vai ir vēlēšanās komunicēt vienam ar otru? Jeb ir vajadzīgs trešais, kas izklaidē? Citiem vārdiem – vai guļamistabā būs televizors? Vai pietiks spēka to izslēgt?

8. Vai spējam atklāti un patiesi uzklausīt otru? Vai spējam mierīgi izspriest sūdzības un jaunas idejas? Cik gatavi esam, ka partneris mainīsies, liks brīnīties un biedēs?

9. Vai precīzi zinām un saprotam partnera ticību un garīgās vajadzības? Kad un kā dosim bērniem morālu un garīgu audzināšanu? Kādus principus dosim?

10. Vai mīlam un cienām partnera draugus un paziņas? Kā attiecamies pret partnera apkārtni? Viņa pagātni? Kā partneris dzīvo bez manis? Kādas tradīcijas piekopj? Vai spēju pieņemt visu to savā dzīvē?

11. Kā attieksimies pret vecākiem? Kā rūpēsimies par viņiem? Kā komunicēsim? Vai skaidri apjaušu, kādu vietu partnera sirdī ieņemu? Vai esmu ar mieru pieņemt, ka tur ir citi un paliks tur vienmēr?

12. Ko es un mana ģimene darām tādu, kas kaitina manu partneri?

13. Kas ir tas, no kā partneris nespēj atteikties?

14. Vai abi pilnā mērā izprotam ģimenes dzīves pienākumus? Vai ticam, ka laulības saites pārdzīvos visas grūtības un pārbaudījumus? Vai esmu gatavs pārdzīvot patiešām visu? Slimības, noziegumus, krāpšanu, izputēšanu, dzīves uztveres maiņu, ticības maiņu, vecumu un nāvi, visu, kas ar cilvēkiem notiek katru dienu?

Novēlu visu šo izrunāt laicīgi, pirms mīlestības dzirksts ir izraisījusi ugunsgrēku. Tas apdzisīs, taču draudzība, ja tā būs izveidojusies, paliks mūžīgi.


Esi kopā ar Sevi!
© Kārlis Šulcs 2008-2012. Visas tiesības aizsargātas.
Jaunākie labojumi 22.04.2009. Atsauksmes sūtīt autoram