Sākums | Domas 

Uzticības Banka

Attiecības ar citiem ir svarīgs resurss. Ir vērts pie tā strādāt vai vismaz nepazaudēt. Lai labāk varētu izprast darbu pie attiecībām, varam paskatīties uz to kā uz banku. Iedomājamies, ka katram cilvēkam, ar kuru mēs tiekamies, mums ir atvērts "uzticības konts". Tajā mēs varam ieguldīt, darot kādas konkrētas darbības, un varam iztērēt, darot kādas citas darbības. Tā kā savu reizi mums būs nepieciešamība griezties pēc palīdzības, ir svarīgi zināt, cik daudz uzticības ir šī cilvēka kontā. Ja tur nebūs nekā, ļoti iespējams, ka palīdzību mums atteiks. Cilvēki uzticas tiem, kuri viņu kontā ir ieguldījuši.

Uzskaitīsim vairākus ieguldījumu un tēriņu veidus.

- Sīkumu ievērošana. Attiecībās nav sīkumu. Neuzmanība izskatās pēc necieņas un otrs to tā arī uztver. Sveicināšanās, smaidi un citi "sīkumi" ir ieguldījums, neuzmanība un nevērība ir tēriņš.

– Vispirms saprast otru un tikai pēc tam izpaust sevi. "Neviens mani nesaprot" ir vēlme vispirms izpaust sevi un tas ir ieguldījums ar mīnus zīmi. Prasme klausīties, pielāgoties un cenšanās saprast rod atzinīgu novērtējumu.

– Izpildīt solījumus. Apsolītais noteikti ir jāizdara. Tā tikai šķiet, ka ir iespējams paskaidrot neizdarīto. Patiesībā fakts par neizpildi rada pamatīgu robu uzticības kontā.

– Noskaidrot, ko sagaida otrs. Jo vairāk pārrunā, jo labāk. Ja cenšas sasniegt ātrus rezultātus, pasniedzot kaut ko par ko citu, attiecības bojājas.

– Atvainoties. Tas ir liels ieguldījums. Atvainoties vajag pat tad, ja pašam nešķiet, ka būtu vainīgs. Taču atvainošanās tikai vārdos nestrādā. Īsta atvainošanās ir tad, kad tā vairāk nedara nekad.

– Būt atvērtam atgriezeniskajai saitei. Kas traucē apkārtējiem būt laimīgiem kopā ar mums? Interesējoties mēs neļausim attiecībām sabojāties, mēs spēsim laicīgi pielabot to, kas iet greizi.

– Būt lojālam pret klāt neesošiem. Aprunāšana smalkā līmenī bojā attiecības ar to, par kuru runā. Arī tas, kurš klausās, saprot, ka par viņu aiz muguras runās tāpat. "Lūdzu, neapspriedīsim to, kura nav klāt!" – tādi vārdi nebojā attiecības, tieši otrādi, rada cieņu, jo cilvēks saprot, ka viņu aizstāvēs.

Ja mēs no visas sirds kādam piedāvājam palīdzību, bet viņš nepieņem, tas nozīmē, ka nav uzticības, nav bijušas normālas, tuvas attiecības.

Cilvēks ir viengabalains. Mēs nevaram būt slikti attiecībā pret vieniem un labi pret citiem. Tā vai citādi jebkurās attiecībās izpaudīsies viss mūsu raksturs, mūsu attieksme. Darbs pie rakstura ir grūts, taču ar ilgtermiņa rezultātiem.


Esi kopā ar Sevi!
© Kārlis Šulcs 2008-2012. Visas tiesības aizsargātas.
Jaunākie labojumi 25.02.2010. Atsauksmes sūtīt autoram