Sākums | Domas 

Motivācija

Rodas iespaids, ka jo lielāka motivācija, jo tuvāk ir panākumi. Jo vairāk kaut ko gribas, jo vieglāk to iegūt. Atliek tikai stipri gribēt un viss noteikti piepildīsies. Ja nepiepildās – mēs nepietiekami stipri vēlamies. Tāda ir klasiskā motivācijas teorija – liekam stipri vēlēties un rezultāti noteikti būs.

Pārlieka motivācija noved pie depresijas. Katra attīstība noteikti nonāk krīzes stadijā, kuru tā vienkārši ar entuziasmu nepārvarēsi. Viss notiek ritmiski – gan gadalaiki, gan projekta izpilde. Lai kā mēs vēlētos mūžīgu pavasari, būs gan vasara, gan rudens. Vēlēšanās mēdz būt lielas, bet ziema vienalga pienāks.

Motivācijai jābūt ne vien uz rezultātu, bet uz darbību rezultāta sasniegšanai neskatoties uz grūtībām. Strādāt gan tad, kad viegli, gan tad, kad grūti, gan labos apstākļos, gan sliktos, gan tad, kad maksā, gan tad, kad nemaksā. Tāda motivācija dod stabilitāti, un tā ir mūsu patiesais mērķis.

Motivācija uz panākumiem notiek prāta līmenī. Motivācija uz sta-bilitāti ir saprāta līmenī. Prātam vienalga, cik mums tas ir noderīgi, viņš vienkārši grib. Ātrs rezultāts, kas ar laiku kļūst arvien labāks un labāks – tā ir ilūzija.

Stabilitāti nodrošina labas attiecības. Mūsu uzdevums ir ne tikai panākt, lai mērķis tiek sasniegts, bet darīt darbu stabili, saglabājot labas attiecības ar visiem apkārtējiem.

Mērķis ir sasniegts, ja strādājam stabili un uzturam labas attiecības. Tas attiecas uz pilnīgi visiem mērķiem, visiem projektiem. Tas rada atmosfēru, kas palīdz attīstīties.

Laba ģimene ir nevis tā, kas audzina 18 bērnus vai kopā pelna daudz naudas, bet tā, kura ir stabila un kurā ir labas attiecības.

Skatoties plašāk – rezultātu šai pasaulē principā nav. Mēs kādu brīdi redzam tā atspulgu un tad tas pazūd. Parasti rezultāts vai nu bija, vai būs. Vai nu bija labi, vai tūlīt, tūlīt būs, bet patreizējā brīdī parasti ir kāda problēma. Tādēļ rezultāts mums nav nepieciešams. Mūs interesē tikai tas, kas veicina mūsu pašu izaugsmi. Tā ir stabilitāte. Lai ko mēs darītu, mums būs labi, ja darbosimies stabili, tas arī ir rezultāts.

Ja izveidojam ģimeni uz mēnesi, sasniedzam jūtu un mīlestības maksimumu, bet tas bija tikai mēnesi, tad rezultāta nav. Taču, ja spējam būt kopā visu mūžu, visos priekos un bēdās, tas palielina un palielina gandarījumu.

Bizness – tas ir darbs. Uzdevums ir to darīt ilgi, mierīgi, ar mīlestību un saglabājot labas attiecības ar visiem iesaistītajiem. Bizness nav kaut kāds nau-das daudzums. Bizness ir iespēja darīt sev tīkamu darbu. Mūsdienās vārdam "bizness" radies mānīgs oreols – ātri nopelnīt daudz naudas (ātri visus apmānīt) un pēc tam neko nedarīt. Mērķis nav nopelnīt, mērķis ir strādāt. Ja strādāsim, mums pietiks visam. Ja pelnīsim – būsim mūžīgi neapmierināti.

Darbs ir rūpes par kādu. Ja mēs par kādu esam parūpējušies un viņš ir kļuvis laimīgs, mēs iegūstam sava darba rezultātu – laimi. Ja strādājam sev, gandarījuma nebūs, tas principā nav iespējams. Egoisms dara cilvēku nelaimīgu. Ja stabili gādājam, lai apkārtējie būtu laimīgi, mūsu laimes līmenis paaugstināsies.

Mums ir iespēja ar savu mīļāko nodarbošanos nopelnīt sev iztiku. Daudziem tādas iespējas nav. Mēs esam ļoti labā situācijā un žēloties nav par ko.

Mums piemīt interesanta īpašība – slinkums. Kad viss ir labi, mums šķiet, ka varam atpūsties un neko nedarīt, Atliek tikai situācijai mazliet uzlabo-ties un mēs sākam snaust, noguļot savu dzīvi. Tādēļ dzīve iekārtota tā, lai mēs neatslābinātos, lai mums būtu iedvesma un entuziasms, lai mēs nenogulētu savas iespējas – laiku pa laikam atnāk grūtības. To mērķis ir norādīt, ka jāstrādā stabili gan tad, kad ir grūti, gan tad, kad ir labi. Tad tā saucamās melnās joslas pārdzīvosim mierīgi, gandrīz tās nepamanot. Kad slinkuma mūsos nebūs, dzīvei nebūs mūs jāmotivē ar grūtībām un viss ritēs vienkāršāk un mierīgāk, mēs paši sevi motivēsim ar iespēju iet un gūt laimi strādājot sevis attīstībai, stabilitātei un citiem par prieku.

Raksta sagatavošanai izmantota V. Ruzova lekcija.


Esi kopā ar Sevi!
© Kārlis Šulcs 2008-2012. Visas tiesības aizsargātas.
Jaunākie labojumi 15.02.2011. Atsauksmes sūtīt autoram